
„Jsme skupina mladých českých knihovníků a knihovnic, kterým není lhostejné, co se v knihovnách děje.“
Mladý SKIP je sekce, pro kterou je důležité, že funguje napříč Českou republikou a bez ohledu na typ knihovny, ve které naši členové a členky pracují. Potkáváme se pravidelně online v podvečerních hodinách v pracovní dny a vždy máme nějaké téma, kterým se zabýváme a nad kterým společně diskutujeme. Vytváříme prostor, kde se každý může vyjádřit a říci svůj názor. Několikrát za rok se také vidíme offline.
Naším cílem je se společně zamýšlet nad tím, jak se nám v knihovnách pracuje, jak svou práci můžeme dělat lépe a jak kariérně růst. Česká společnost stárne a my si uvědomujeme nepříznivou věkovou strukturu v knihovnách, a proto je naším dlouhodobým cílem zvýšit počet spokojených mladých a mladších pracovníků a pracovnic v knihovnách. Mladší a mladí lidé v knihovnách tahají za kratší konec. Často se stává, že nás nikdo neposlouchá. A právě proto je tu Mladý SKIP, kde můžete říct narovinu, co potřebujete. Ve spolku sbíráme podněty a pak o tom informujeme “velký” SKIP a knihovnickou odbornou veřejnost, chceme být slyšet. Příkladem toho je náš průzkum k well-beingu.
Naše témata
- Well-being a work-life balance
- Zlepšování klimatu na pracovišti a budování vztahů
- Onboarding na pracovišti (i při změnách kariéry)
- Pracovní prostředí a role vedoucích pracovníků/nic
- Sdílení zkušeností s tím, co nám funguje
- Stereotypy spojené s knihovnictvím a jak je překonávat
- Možnost postěžovat si a pojmenovat problémy
Naše hodnoty
- Budujeme komunitu a pečujeme o vztahy
- Jsme otevření a respektujeme pluralitu názorů
- Nemáme věkový limit! Cítíte-li se v našem kolektivu dobře, nezáleží nám na tom, kolik vám je
- To, co zazní na našich setkáních, nevynášíme ven

Předsednictvo Mladého SKIPu

Michaela Mrázová
předsedkyně
Pochází z Jižní Moravy, žije v Ostravě a pracuje v Praze. V Národní knihovně se věnuje vzdělávání zaměstnanců a podílí se zde na několika rozvojových projektech. Je doktorandkou v oboru pedagogika/informatika a její disertace se zaměřuje na digitální kompetence knihovníků. Aktivně působí v SKIP10 a vede sekci Mladý SKIP. To obnáší hlavně zajištění administrativní práce, komunikace s kolegy ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků a reprezentace Mladého SKIPu.
Věnuje se také celoživotnímu vzdělávání knihovníků a podporuje zavádění nových trendů do knihoven. Když náhodou neřeší knihovny a má volnou chvíli, tak ráda cestuje (nejraději vlakem), čte, buduje vlastní makerspace dílnu a staví Lego.

Karel Matějka
místopředseda
Bydlí v Praze. Působí jako knihovník – rešeršista podpory výroby v oddělení Archiv a programové fondy České televize, kde má na starost Studijní knihovnu ČT. Katalogizuje v systému Koha, vyhledává a tvoří rešerše všeho druhu a je pro zaměstnance ČT průvodcem do knižního světa. Vystudoval knihovnictví na SŠ obchodu, služeb a řemesel v Táboře a také na Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, kde byl také jedním ze zakládajících členů studentského spolku Librain. Pravidelně vede praxe studentů ÚISK FF UK a SŠ Náhorní. Snaží se individuálním přístupem studenty seznámit s „knihovničinou“ v širších souvislostech a v kontextu praktického využití.

Nina Wanča
Je z Prahy a pracuje na Ústavu informačních studií a knihovnictví. Zaměřuje se na muzea, digitální technologie a návštěvnický výzkum. Není jen teoretička, ale vyhledává příležitosti pro konkrétní tvůrčí projekty. A to je důvod, proč se snaží rozjet vlastní projekt na inovace v muzeích. Její specialitou jsou virtuální výstavy, kterým se věnuje v projektech v Národní knihovně, protože byla součástí týmu, který vytvořil unikátní český software INDIHU Exhibition. Ráda zkouší nové věci a je komunikativní, i proto jsou v Mladém SKIPu její doménou podcasty.

Pavlína Kolínová
Pavlína je z Poděbrad a pracuje na Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK. Věnuje se organizaci studentských praxí, připravuje a moderuje přednáškový cyklus Odborné fórum, a ve výuce se věnuje knihovním procesům a službám. Na ústavu také pokračuje v doktorskému studiu oboru Informační věda, kde zkoumá čtenáře ve věku mladé dospělosti a jejich vztah ke službám knihoven. Je jí blízká komunikace a organizace, v Mladém SKIPu si proto vzala na starosti vzdělávací workshopy. Společně s Míšou a Karlem se podílí na správě facebookového profilu sekce.

Petr Savický
Působí jako knihovník-bibliograf v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského. Narozen v jižních Čechách, pochází z ruské porevoluční emigrace. Ke knihovnictví se dostal náhodně, ale rychle v něm našel zalíbení. Zajímá jej především problematika odborných knihoven a jejich historických fondů. S potěšením se probírá sémantickými aspekty knihovnických standardů.
Pevně věří, že budoucnost knihovnické profese není v transformaci knihovníků na odrůdu IT specialistů, ale v kontinuitě tradic v kombinaci se znalostmi technologií. V Mladém SKIPu však nehodlá prosazovat (ani zamlčovat) své názory, ale obecně přispívat k diskuzi o proměně knihovnictví v kontextu proměny společnosti a analýze výsledků činnosti této sekce.